Podstawowe rodzaje pasteli

Dla osób które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z malowaniem czy rysowaniem w kolorze, a które nie wiedzą jeszcze na jaką technikę się zdecydować, można na pewno polecić pastele. Te z kolei występują w kilku różnych odmianach, które można sobie wybrać w zależności od swoich preferencji, aktualnej dostępności w sklepach z artykułami plastycznymi, bądź też z takiego prozaicznego powodu, jak cena.

Kredki pastelowe

kredki-pastelowePierwszym z rodzajów są więc kredki pastelowe. Powstają one w wyniku wymieszania czystych kolorowych pigmentów razem z żywicznym spoiwem, które ma nadawać im trwałość. Efekt uzyskiwany przez użycie kredek pastelowych nie jest może taki jaki dają pastele olejne, ale za to jest bardzo czysty, prawie malarski. Kredki pastelowe są zazwyczaj dość twarde, i mają kształt czworokąta, natomiast drugi rodzaj, miękkie kredki, są okrągłe i pozbawione kantów.

Oprócz kredek można również wyróżnić ołówki pastelowe, czyli inaczej sztyfty. Są to pastele które zostały oprawione w drewno, i są nieco bardziej twarde od innych rodzajów. Służą one głównie do rysowania w kolorze oraz do dopracowywania szczególików.

Pastele olejne

Kolejnym rodzajem, o których napomknięto wcześniej, są pastele olejne. W tym rodzaju pasteli czynnikiem spajającym są oleje. Ich zastosowanie powoduje pewną przezroczystość i lekkość koloru, a przy tym pozwala na lepszą przyczepność nanoszonego na podłoże pigmentu, niezależnie od tego czy jest to kartka, karton czy drewno. Pastele olejne mają to do siebie, że występują w nieco mniejszej ilości kolorów niż jest to w przypadku pasteli miękkich. Te z kolei nazywa się inaczej suchymi. Jest to typ pasteli który jest obecnie najbardziej spopularyzowany, wyróżnia się on miękkością, która jest spowodowana zastosowanym słabym roztworem gumy będącej w nim spoiwem. To jeszcze nie wszystkie z dostępnych rodzajów pasteli, warto pytać o również o inne rodzaje w sklepach papierniczych i z artykułami dla plastyków. Być może znajdziemy coś co będzie nam bardziej odpowiadać.