Sposoby na angielski

W ciągu ostatnich kilkunastu lat poziom znajomości języka angielskiego wśród Polaków bardzo się poprawił. Mimo to wielu obywateli wciąż nie miało okazji nauczyć się go przynajmniej na poziomie podstawowym. Dotyczy to przede wszystkim przedstawicieli starszych pokoleń, choć trudności z angielskim mają też czasami młodzi ludzie. Na szczęście obecnie bez większego trudu można nadrobić zaległości i opanować język chociażby w stopniu komunikatywnym. Szereg sprawdzonych sposobów oferują szkoły językowe z długoletnim doświadczeniem.

Zajęcia z polskim lektorem

Takie kursy języka angielskiego poleca przede wszystkim początkującym. W ich przypadku nauka pod okiem doświadczonego lektora, ale też osoby mówiącej po polsku, sprawdza się najlepiej. To doskonały sposób opanowania podstawowej wiedzy językowej. Uczestnicy zajęć bez stresu poznają słownictwo, szlifują zasady gramatyczne i ćwiczą prawidłową wymowę. Dodatkowym atutem jest możliwość dopasowania poziomu nauczania do już posiadanych kompetencji lingwistycznych. Co więcej, lektorzy obserwują postępy swoich podopiecznych i tym najlepszym proponują przejście na wyższy poziom. O ile oczywiście słuchacz wyrazi taką wolę i będzie czuł się na siłach.

Spotkania z native speakerem

Jeżeli już opanowało się podstawowe słownictwo oraz gramatykę, rozsądnym kolejnym krokiem mogą okazać się zajęcia prowadzone przez native speakera. To obcokrajowiec, który uczy swojego podstawowego, ojczystego języka. Spotkania z nim to przede wszystkim konwersacje, mające na celu osłuchanie z obcą mową i nabycie swobody formułowania myśli w wybranym języku. W przypadku kontynuowania nauki angielskiego taki program zajęć polecany jest zwłaszcza osobom, którym zależy na sprawnym czynieniu postępów oraz pokonaniu bariery wysławiania się w innym języku. Zajęcia przydają się też pracownikom, którzy w ramach swoich obowiązków służbowych muszą kontaktować się z obcokrajowcami. Tutaj nadmierna dbałość o zastosowany czas czy stylistykę często bardziej przeszkadza niż pomaga. Liczy się natomiast wzajemne zrozumienie z rozmówcą.

Bez znaczenia czy ma się już jakieś lekcje angielskiego za sobą, czy zaczyna naukę od początku. Oferta szkół językowych jest tak rozbudowana, że zainteresowani bez trudu znają program nauczania w sam raz dla siebie. Warto rozważyć uczestnictwo w nim ze względów zawodowych, a także z uwagi na poczucie własnej wartości. Znajomość angielskiego ułatwia codzienne funkcjonowanie, a szczególnie przydatna okazuje się podczas podróży zagranicznych.