Druk termiczny i termotransferowy – cechy i zastosowanie

Drukarki etykiet wykorzystywane są do druku na różnego rodzaju podłożach: papierowych, foliowych, samoprzylepnych, poliestrach, materiałach tekstylnych i wielu innych. Wydruk może zostać zrealizowany w dwóch głównych technologiach, do których zaliczamy druk termiczny oraz druk termotransferowy. Warto zauważyć, że etykiety, które pochodzą od tych dwóch metod, są podobne pod względem graficznym, jednak pewne różnice zauważa się dopiero w momencie oddania etykiet testom wytrzymałościowym.

Cechy i zastosowanie druku temicznego

Drukarki termiczne doskonale sprawdzają się do wydruku etykiet samoprzylepnych. Mogą być wykorzystywane jako urządzenia mobilne i stacjonarne. Wszystko uzależnione jest od potrzeb i warunków otoczenia. Co ciekawe, takie urządzenie może stanowić wyposażenie pojazdów ciężarowych i osobowych. To świetne rozwiązanie dla osób zatrudnionych w handlu, czy spedycji. W przypadku drukarek termicznych papier powleczony jest substancją termoaktywną, która w wyniku przenoszonego przez głowicę ciepła, utlenia się i pozostawia na powierzchni papieru ciemne ślady. To sprawia, że tego typu urządzenia mogą być monochromatyczne. Okazują się szczególnie przydatne w przypadku towarów szybko rotujących. Największym kosztem, jaki należy ponieść w przypadku takich drukarek, jest zakup etykiet. Niepotrzebne są tutaj taśmy termotransferowe. Obsługa urządzenia jest szybka i przyjemna. 

Cechy i zastosowanie druku termotransferowego

Wydruki, jakie uzyskuje się z drukarek termotransferowych są odporne na światło, temperaturę oraz trudne warunki otoczenia. Niestraszna im wilgoć, czy uszkodzenia mechaniczne, które mogłoby uszkodzić powierzchnię w przypadku druku termicznego. Ta metoda zapewnia niemal doskonałą jakość wydruku. Pozbawiona jest wszelkich wad, jakie zauważane są w przypadku drukarek termicznych. Nadruk nawet po wielu miesiącach nie traci swojego soczystego koloru. Można śmiało stwierdzić, że druk termotransferowy w sposób samoistny nie straci na jakości. Ta metoda umożliwia druk na wielu materiałach sztucznych.  Wysoka jakość wydruku, odporność na uszkodzenia, mobilność i łatwość obsługi sprawia, że drukarki termotransferowe wykorzystywane są często w magazynach produkcyjnych, transporcie oraz w logistyce. Urządzenia te wykorzystują etykiety oraz folie, które należy osobno dokupić. Wybór urządzenia uzależniony jest od indywidualnych potrzeb, sposobu przechowywania oraz od tego, jakiej trwałości oczekuje się od wydruku.