Pierścionek nie tylko na zaręczyny, czyli o roli złota w gospodarce

Zwyczaj wręczania biżuterii z różnych okazji w formie prezentu jest bardzo stary i dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. W starożytności pierścienie, złote bransolety czy naczynia były obowiązkowym podarkiem dla polityków udających się z wizytą do innego władcy. Złota biżuteria była też środkiem płatniczym, za który kupowano niewolnice i bydło.

W późniejszych czasach pierścionki nie tylko zdobiły, ale pokazywały jak wysoko w hierarchii społecznej stoi dana osoba. Markizy, damy dworu a także wysoko postawieni mężczyźni nosili złote ozdoby, a szczególnie właśnie pierścienie zdobione szlachetnymi kamieniami.

Biżuteria w podarunku

Pierścionki zaręczynowe

Dzisiaj biżuteria może być wręczana w wielu różnych sytuacjach, a jedynym ograniczeniem jest jego wartość i zasobność portfela. Wprawdzie nie bardzo wypada, aby akurat tego rodzaju prezent dawała kobieta kobiecie i przyjęło się raczej, że to mężczyzna obdarowuje złotym pierścionkiem kobietę, ale już srebro nie stawia takich ograniczeń i jest dopuszczane w dużo większej liczbie przypadków.

Specyficzny jest jedynie pierścionek z brylantem, który z zasady uważany jest za symbol czystych i nieskończonych uczuć, a więc przeznacza się go na zaręczyny bądź większe rocznice ślubu. Biżuteria złota może być przeznaczana na:

  • prezenty ślubne,
  • rocznicowe,
  • komunie,

a nawet święta czy urodziny dla córek, żon i matek. W niektórych przypadkach podarowuje się ją nawet z okazji chrztu. Biżuterię może również otrzymać mężczyzna w postaci gustownego sygnetu lub bransolety. O trendach, jakie przewiduje się na 2013 rok.

Kobiecy atrybut

Popularny krążek z kolorowym oczkiem od lat bywa ozdobą kobiecych dłoni. Już małe dziewczynki lubią na palce zakładać imitacje z tworzyw sztucznych czy aluminium, chlubiąc się nimi i chwaląc przed koleżankami.

Pierścionki od lat znajdują się w kobiecych pudełeczkach a tego typu biżuteria złota obok łańcuszków jest chyba najpopularniejszą ozdobą. Pierścionki wytwarzane były i są z różnych materiałów, począwszy od zwykłych metali czy tworzyw sztucznych, przeznaczonych dla dzieci i młodych dziewcząt a skończywszy na platynie – najdroższym metalu szlachetnym, jaki jest dostępny na rynku.