W dobie powszechnej cyfryzacji nawet taka rozrywka jak czytanie książek przechodzi do świata wirtualnego. Papierowe książki, nie tyle co zostają zastąpione, ale na równi egzystują ze swoimi elektronicznymi odpowiednikami. Ebooki, bo o nich mowa, są wirtualną wersją książki, dostosowaną do czytania na różnych urządzeniach. Swoją formą nie odbiegają od pierwowzoru posiadając wszystkie charakterystyczne elementy takie jak okładka, podział na rozdziały czy ilustracje. Forma w jakiej zostają przedstawione książki, to najczęściej obszerny plik tekstowy z wyszczególnionymi zakładkami dla kolejnych rozdziałów oraz tekście, którego wielkość, kolor czy krój czcionki, można dopasować do indywidualnych upodobań. Ponadto ebooki posiadają również inne zalety, takie jak wyszukiwanie konkretnych fraz w tekście książki, wprowadzenie odnośników prowadzących do przypisów znajdujących się w odrębnym rozdziale i powrót do czytanego fragmentu, jak również możliwość zaznaczenia, wycięcia czy dodania komentarza do ważnej treści.
Jak czytać ebooki?
Elektroniczne książki występują w różnych formatach plików takich jak epub, mobi czy pdf, dostosowanych do poszczególnych platform, na których będą uruchamiane. Niezależnie od sposobu odtwarzania oraz formatu, każdy ebook jest dokładnym odwzorowaniem papierowej wersji książki i sama treść czy układ rozdziałów nie ulega zmianie. Do przeglądania cyfrowych książek posłużyć może niemal każde urządzenie elektroniczne takie jak komputer, tablet czy telefon. W tym przypadku wystarczy zainstalowana odpowiednia aplikacja, program lub przeglądarka internetowa z dostępem do stron i księgarni z ebookami. Jednak poza wymienionymi urządzeniami istnieją również specjalnie dedykowane do tego celu czytniki ebooków. Są to urządzenia, które swoją konstrukcją przypominają małej wielkości tablet, jednak ze specjalnym rodzajem ekranu bardziej przypominającym kartkę papieru niż wyświetlacze znane z urządzeń mobilnych. Czytniki są lekkie i poręczne, żeby samo czytanie nie męczyło użytkownika, posiadają wbudowaną pamięć, która pozwoli mieć ulubione książki zawsze pod ręką, natomiast nowsze modele wyposażone są również w dostęp do internetu, a co za tym idzie do cyfrowych bibliotek.
Gdzie znaleźć książki elektroniczne (ebooki)?
Czytelnicy, którzy decydują się na cyfrową postać ulubionych książek, stoją przed szerokim wyborem księgarni i bibliotek oferujących treści w dopasowanym do urządzenia formacie. Dostęp do nich uzyskać można poprzez wykupienie konkretnego tytuły, tak jak w przypadku wersji papierowej, jak i niekiedy przez opłacenie okresowego abonamentu dającego dostęp do całego zbioru konkretnego portalu. Niemal każda księgarnia prowadząca sprzedaż internetową posiada w swojej ofercie, poza wersjami papierowymi, ogromny zbiór ebooków, często w każdym możliwym formacie. Jedną z takich księgarni jest portal virtualo.pl posiadający w swojej ofercie zbiór tysięcy ebooków, audiobooków oraz cyfrowej prasy. Ponadto, na rynku cyfrowych książek istnieje korelacja między producentami czytników, a właścicielami cyfrowych bibliotek. Kupując urządzenie od danego producenta, otrzymujemy dostęp do prowadzonego przez niego portalu z ebookami lub opłacony abonament do jednej z wielu witryn oferującej okresowy dostęp do treści. Nie należy zapominać również o stronach, które oferują w pełni legalny dostęp do książek udostępnionych za darmo.