Klasyczne tańce indyjskie

Klasyczne tańce indyjskie pochodzą z terytorium Indii. Dzielą się na siedem podkategorii, każdy z nich jest inny i niepowtarzalny. Każdy z tych stylów ma określone różne stroje do pokazów umiejętności. Artykuły taneczne jakich potrzebują artyści do wykonania takiego spektaklu to na przykład pióra czy kostiumy. Wszystkie te atrybuty znajdziemy w profesjonalnych sklepach z artykułami tanecznymi. Praktycznie do każdego rodzaju tańca w takim sklepie znajdziemy coś odpowiedniego. Nie mowa tu tylko o strojach, ale też innych potrzebnych akcesoriach czy elementach wystroju.

Flamenco

Flamenco to nie tylko nazwa tańca, ale całego spektaklu jakim jest muzyka, śpiew, taniec, strój i zachowanie. Taniec flamenco wywodzi się z dawnych religijnych tańców orientalnych, dzisiaj można zobaczyć w nim wiele elementów z tańca hinduskiego, na przykład ruchy ramion, dłoni i palców, a nawet używanie nóg jako elementu perkusyjnego. Sklep taneczny, który chce zadowolić tancerza flamenco musi posiadać w swej ofercie oddzielne stroje przeznaczone dla takich tancerzy.

Kobieta a mężczyzna – flamenco

Tancerz zazwyczaj ubrany jest w odcieniach czerni, granatu lub ciemnego brązu. Są to obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, oraz buty wzorowane na tych do jazdy konnej z wysokimi obcasami. Ważnym elementem stroju jest też charakterystyczny płaskodenny kapelusz. Bardzo często zdarza się, że kamizelka i kapelusz tancerza wykorzystywane są jako elementy choreografii. Z kolei strój tancerki flamenco to przede wszystkim bardzo szeroka spódnica. Ważne jest, aby była też kolorowa i falbaniasta. Może to być sama spódnica, lub suknia wykorzystywana w tańcu. Do spódnicy dopasowany jest falbaniasty gorset i bardzo kolorowa chusta. Zdarza się, że uzupełnieniem stroju jest wachlarz, grzebień lub kwiat. Tak ubrana para współpracując z gitarą wybija rytm tańca różnymi sposobami, na przykład pstrykając palcami czy uderzając otwartymi dłońmi o pudła, na których siedzą śpiewacy.