Dresówka – co to za materiał i jego rodzaje?

Kolorowe bluzy dresowe

Dres to ubiór zapewniający komfort podczas uprawiania sportu. Okazuje się jednak, że dzianiny dresowe są coraz częściej wykorzystywane przez projektantów do tworzenia oryginalnych i niebanalnych stylizacji wykorzystywanych na różne okazje. Wśród stosowanych dzianin najbardziej popularna jest dresówka.

Wygodny materiał o szerokim zastosowaniu

Materiał dresówka wytwarzany jest z bawełny oraz włókien syntetycznych. Jego charakterystyczną cechą jest niski koszt wytworzenia, wytrzymałość, a także możliwość tworzenia dowolnych kolorów i wzorów. Dzianina jest elastyczna, miękka i przyjemna w dotyku. Duża zawartość bawełny sprawia, że przepuszcza powietrze, zapewniając odpowiednią wentylację ciała. Wykorzystywana jest do tworzenia odzieży zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Do produktów wytwarzanych z dresówki zaliczyć należy m.in. komplety dla dzieci, bluzy, spodnie typu jogger oraz baggy, tuniki, wdzianka i sportowe sukienki, a także akcesoria odzieżowe, takie jak kominy, czapki, czy też kocyki. Materiał jest łatwy do szycia, dlatego z dzianiny tej chętnie korzystają osoby, które hobbystycznie zajmują się projektowaniem i tworzeniem ubrań na własne potrzeby.

Rodzaje dresówki

Zasadniczo wyróżnia się podział na dresówki drapane i pętelkowe. Dresówka drapana to dzianina rządkowa z podbiciem. Jej charakterystyczną cechą jest widoczny na lewej stronie meszek, powstający na etapie wykańczania. Dzięki niemu materiał zyskuje odpowiednią miękkość i elastyczność. Odzież na bazie tej dzianiny jest komfortowa, ciepła i przyjemna w dotyku. W składzie tego materiału znajduje się około 90% bawełny oraz 10% włókien poliestrowych, które podnoszą jego wytrzymałość i elastyczność. W sprzedaży dostępna jest również gruba dresówka drapana zawierająca elastan o właściwościach higroskopijnych, pomagająca utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała nawet podczas intensywnych ćwiczeń.

Dla porównania dresówka pętelka to materiał, który na lewej stronie ma charakterystyczne grube nitki tworzące podbicie. Dzianina jest przyjemna w dotyku i świetnie się układa. Duża zawartość bawełny zapewnia odpowiednią przepuszczalność powietrza. Materiał z dodatkiem elastanu jest bardziej elastyczny i sprężysty, a bez syntetycznych włókien jest gruby i nierozciągliwy. Dresówki pętelki używa się zarówno do tworzenia bluz, spódnic, spodni, jak i czapek, kominów oraz odzieży dla dzieci i niemowląt. Coraz więcej projektantów podczas tworzenia ubrań wykorzystuje lewą i prawą stronę dzianiny, tworząc odzież o niebanalnym i oryginalnym wyglądzie. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat warto odwiedzić bloga sklepu Pinsola i przeczytać tekst dostępny pod linkiem: https://www.pinsola.pl/blog/dresowka-drapana-a-petelkowa-rodzaje-dzianin-dresowych