Wykorzystanie chmury w praktyce
Polskie przedsiębiorstwa obawiają się przenoszenia do chmury danych, infrastruktury oraz aplikacji. Czy są to słuszne obawy? Zanim przejdziemy do zweryfikowania tego, warto zwrócić uwagę na wiele przykładów przenoszenia całości infrastruktury organizacji do chmury albo tylko wybranych systemów czy aplikacji w obrębie całego świata, które potrafią dowieść o tym, iż migracja ta jest bardzo korzystna.
System ERP w chmurze
Warto zacząć od podstaw, a taką dla każdego biznesmena stanowi narzędzie ERP. Jeszcze do niedawna, było to rozwiązanie, które średnim i małym firmom kojarzyło się przede wszystkim z dużymi kosztami wdrażania oraz utrzymywania i drogimi licencjami. Dzięki przeniesieniu systemu ERP do obliczeniowej chmury nie tylko wielkie przedsiębiorstwa mogą stosować narzędzie ERP do zarządzania swoją firmą. Niektóre spośród plusów, które przyniesie migracja do chmury, to oszczędności na infrastrukturze, częste aktualizowanie zapewniające zwiększanie bezpieczeństwa danych, jak i szybkie wdrożenia.
business intelligence – przechowywanie danych w chmurze
Ostatnimi czasy bycie organizacją typu data-driven jest gorącą tematyką pośród osób będących przedstawicielami biznesu. Współczesny właściciel firmy posługuje się nie tylko intuicją, co wykorzystuje głównie dane, które pozwalają mu na zoptymalizowanie działań i przyjmowanie właściwej strategii. Razem z rozwijaniem się możliwości chmury, data-driven przestaje już być pojęciem, które zarezerwowano wyłącznie dla największych na rynku graczy.
Małe oraz średnie firmy, które zechcą podejmować świadome biznesowe decyzję opierające się na danych, mogą skorzystać ze środowiska chmielowego celem hostowania własnych aplikacji Business Intelligence. Największym plusem przejścia narzędzi BI, będzie oszczędzanie na infrastrukturze. Biorąc pod uwagę wykorzystanie narzędzi Business Intelligence w chmurze, nie musimy ponosić kosztów, które generują serwery, jak i zakup i zainstalowanie potrzebnego oprogramowania. Przedsiębiorcy oszczędzają czas, ale głównie uzyskują dostępność danych z dowolnie wybranej lokalizacji na świecie, również przy użyciu urządzeń mobilnych, takich jak tablet czy telefon.
Chmura w e-commerce
Strefa e-commerce jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi w handlu, ale również branża w której migrowanie do chmury przynosi sporo plusów. Na tego typu model infrastruktury zdecydowane są nie tylko spore przedsiębiorstwa, ale także firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność. Prowadząc biznes w formie internetowej i jedno, i drudzy muszą działać w myśl zasady, żeby spodziewać się niespodziewanego. Przykładowo przeciążenie serwerów podczas bardzo popularnych w naszym kraju wydarzeń, może spowodować, iż w krótkim czasie witryna internetowa i aplikacja należąca do sklepu przestaną działać. Czy w czasach ciągle pojawiającej się konkurencji w zakresie e-commerce, możemy pozwolić sobie na to, żeby użytkownicy nie mieli szansy robienia zakupów? Wizerunkowe koszty w tym wypadku mogą być dużo wyższe, aniżeli finansowe straty.
Dowiedz się więcej o business intelligence z bloga flowdog.io