Pracodawca powinien patrzeć ci na ręce

odzież ochronna odporna na przetarcia i przekłucia

Odzież BHP wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z kaskami budowlanymi czy przyłbicami spawalniczymi. Jednak środków ochrony osobistej jest znacznie więcej – nawet gdy pracujesz na co dzień ostrym nożem, twój pracodawca powinien zaopatrzyć cię w antyprzecięciowe rękawice.

Obowiązek zapewnienia odzieży ochronnej przez pracodawcę wynika jasno z przepisów prawa. Artykuł 207 Kodeksu Pracy brzmi: „Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”. Przy czym – należy podkreślić, że odzież BHP jest dla pracownika zawsze i wyłącznie darmowa. Nie odpowiada on też finansowo za jej zużycie, zabrudzenie czy zniszczenie w trakcie pracy. Niestety zdarza się, że niektórzy pracodawcy ten obowiązek lekceważą, dlatego też warto znać swoje prawa, aby uchronić siebie przed urazami w miejscu pracy.

Praca aż pali się w rękach

Rodzajów odzieży ochronnych jest bardzo wiele. Najczęstszymi używanymi w zakładzie pracy środkami ochrony osobistej są… rękawice. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ większość prac wykonywanych przez pracowników np. w kopalniach, hutach, szlifierniach czy nawet w ubojniach opiera się głównie na manualnych czynnościach. Stąd też ręce naturalnie stają się najbardziej narażone na różnego rodzaju urazy – przecięcia, przekłucia, otarcia czy oparzenia.

Na rynku występuje wiele rodzajów rękawic ochronnych przed fizycznymi czynnikami. W zależności od warunków pracy i potrzeb pracowników mogą one być wykonane z różnych materiałów np. z poliestru, poliuretanu czy nylonu. Mogą zawierać dodatkowe elementy tj.: wzmocnienie skórą, warstwę termoizolacyjną lub antypoślizgową lub też posiadać poduszki tłumiące wibracje.
Jak więc wybrać odpowiednie rękawice BHP? Tu z pomocą przychodzi polska i unijna norma (PN-EN), która pozwala rozeznać się, czy dane rękawice ochronne będą dobrze spełniać swoją funkcję. Przykładowo: dla rozbieracza podrobów pracującego w zakładzie przetwórstwa mięsnego najlepsze będą rękawice z normą PN-EN 1082, czyli chroniące przed przecięciami i ukłuciami nożami ręcznymi. Dla pilarzy z kolei będą to rękawice ochronne chroniące przed przecięciem piłą łańcuchową, a więc spełniające normę PN-EN 381.

Spodnie, które zatrzymają piłę

To nie żadna opowieść o superbohaterze, ale owoc intensywnej pracy producentów nad wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań. Obok rękawic ochronnych dla osób posługujących się piłą łańcuchową lub spalinową, pojawiły się także specjalne spodnie antyprzecięcowe. W czym tkwi ich skuteczność? Przednia część spodni wykonana jest z wielu warstw specjalnej tkaniny, która nie tylko jest w stanie zapobiec przecięciu, ale – co ważniejsze – zatrzymać mechanizm tnący piły. Wśród odzieży chroniącej przed przecięciami wyróżnia się aż trzy klasy odporności – najniższa chroni przed piłą poruszającą się z prędkością 20 m/s, najwyższa – prawie 30 m/s.
Reasumując, ważne, aby pamiętać, żeby zadbać o własne bezpieczeństwo i używać odzieży odpornej na przetarcia i przekłucia, która da nam pewność, że nic złego nam się w pracy nie przydarzy.